بازدید مشاور رئیس جمهور از پروژه کشت و صنعت دشت زیدون منطقه آزاد ماکو

 مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و هیئت همراه به اتفاق محمدرضا عبدالرحیمی مدیرعامل و معاونین سازمان منطقه آزاد ماکو از احداث خط انتقال اصلی و مخزن ذخیره پروژه کشت و صنعت دشت زیدون در منطقه آزاد ماکو بازدید کردند.

به گزارش پایگاه خبری منطقه آزاد ماکو، پروژه احداث خط انتقال اصلی و مخزن ذخیره دشت زیدون در منطقه آزاد ماکو توسط شرکت توسعه و عمران اراضی کشاورزی (بانک زمین) در حاشیه جنوبی رودخانه ارس واقع شده و اراضی شبکه آبیاری و زهکشی به مساحت ۲۰۹۰ هکتار دشت زیدون، با طول لوله کلاسیک ۲۲۷ کیلومتر  و طول خط لوله قطره ای ۱۶۸ کیلومتر درحال اجرا می باشد.

مدیر پروژه احداث خط انتقال اصلی و مخزن ذخیره دشت زیدون در حاشیه این دیدار مهم‌ترین هدف شرکت توسعه و عمران اراضی کشاورزی را احیا و توسعه اراضی کشاورزی دانست و افزود: سرمایه گذاری این شرکت در منطقه آزاد ماکو پیرو تفاهم نامه های منعقده انجام شده و در حال حاضر برنامه های آماده سازی زمین ۲ هزار هکتاری از قبیل انتقال آب از رودخانه ارس، احداث ایستگاه پمپاژ و مخازن آب و شبکه آبرسانی را به انجام رسانده و پروژه بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

برومند گفت: سازمان منطقه آزاد ماکو برای این شرکت زمینی به مساحت ۲۰۰۰ هکتار جهت اجرای طرح آبرسانی و کشت محصولات زراعی و باغی دردشت زیدون واگذار کرده است و بعد از اتمام پروژه یک هزار هکتار باغ زیر کشت می رود.

وی افزود:طول  خط انتقال آب از ارس  ۱۲ کیلومتر است و از ۷۶ پیشرفت فیزیکی برخوردار می باشد. همچنین سه ایستگاه پمپاژ و سه مخزن ذخیره از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است که در صورت تامین برق تا شهریورماه  به بهره برداری خواهد رسید.

شرکت توسعه و عمران اراضی کشاورزی یا همان بانک زمین زیرمجموعه بانک کشاورزی است که فعالیت خود را از سال ۶۸ آغاز کرده ‌و امروز ۷۵ هزار هکتار کار در دست اجرا داردو بعد از اتمام کشت در منطقه آزاد ماکو پروژه صنایع وابسته آن اجرایی میشود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.