مطالعات احیا و باززنده سازی شهر قدیم ماکو با رویکرد گردشگری در حال انجام است

در جلسه ای که با حضور مدیرعامل،‌ معاونین و مشاورین طرح برگزارشد، مطالعات و باززنده سازی شهر قدیم ماکو با رویکرد گردشگری و حفاظت از بافت قدیمی شهر مورد بررسی قرار گرفت.

در حاشیه این جلسه مدیرشهرسازی و مطالعات جغرافیایی سازمان منطقه آزاد ماکو در گفت و گو با پایگاه خبری گفت:‌ بر اساس توافق صورت گرفته با سازمان میراث فرهنگی،‌صنایع دستی و گردشگری، این طرح از قلعه قبان شروع و تا مسجد جامع شهر انجام می شود.

آرش صادقیان این طرح را بعنوان یک طرح بی نظیر در سطح ملی عنوان کرد و افزود: مطالعات این طرح توسط سازمان منطقه آزاد ماکو و بر مبنای پیش بینی برای ثبت جهانی آن در حال انجام است.

وی افزود: در این طرح علاوه بر رویکرد گردشگری،‌ یک اقدامی بسیار عمیق در زمینه کنترل سیلاب و حفاظت پوشش گیاهی منطقه انجام می گیرد. لازم به ذکر است در این خصوص مطالعات درزه نگاری روی سنگ ها و صخره ها نیز انجام شده است تا پاسخگوی تمام جنبه های گردشگری و حفاظت بافت تاریخی باشد.

مدیرشهرسازی و مطالعات جغرافیایی با اذعان بر اینکه شهر قدیم ماکو نشان هويت فرهنگي و تاريخي آن است و حفظ و احياي معماري سنتي شهر ماکو دغدغه مسئولین منطقه آزاد می باشد خاطرنشان ساخت: ماکو ی قدیم داراي بافت تاريخي فاخر و ارزشمندي است كه نياز به احيا و باز زنده سازی دارد.

وي اضافه کرد: این بافت و قلعه قبان به عنوان ميراث گرانبهايي از گذشتگان بوده و بخش هويتي، تاريخي جوامع بشري امروزي محسوب مي شوند و حفظ و احياي اين محلات موجب ايجاد نشاط و سرزندگي در شهر و ايجاد توازن ميان كالبد فضاي بافت قديم و جغرافيايي جديد در راستا و چارچوب توسعه مناطق و نواحي شهري متعادل و پايدار می گردد.

*** آغاز مطالعات تدوین ضوابط و الگوهای نمادهای ساختمانی شهر ماکو

آرش صادقیان از تدوین ضوابط جامع و کامل در مورد نمای شهری ماکو نیز خبر داد و گفت: با حضور مدیرعامل سازمان،‌ معاونین و مشاوران جلسه ای در خصوص تغییر اساسی در ضوابط و مقررات نماهای ساختمانی و شهری برگزارشد .

در این جلسه نیز گزارشی از مطالعات بر ساخت و سازهای فعلی با رویکرد آسیب‌شناسی معضلات کیفی نماهای شهری در همه ابعاد ارائه شد و مقرر گردید شکل نماهای ساختمان در شهر ماکو براساس دستورالعمل ابلاغی و صدور پروانه ساختمان ها ملزم به ارائه نقشه نما خواهند بود.

مدیرشهرسازی و اطلاعات جغرافیایی سازمان منطقه آزاد ماکو با اذعان بر اینکه هم اکنون راهنمای این طرح در حال تدوین است ادامه داد: براساس یک اصل مهم در ساخت‌ و سازهای شهری، سازندگان موظفند در احداث بناهای شهری به حقوق شهروندان احترام بگذارند و نمای ساختمان را که به نوعی در معرض دید تمام شهروندان است، بر اساس ویژگی های هماهنگ و هویت بخش به منظر شهر بسازند.

وی خاطرنشان کرد: تغییر عمده‌ای که در نوع مصالح و نحوه‌ اجرای ساختمان ها ایجاد شده است، که بیشترین تأثیر را بر زیبایی شناختی شهرها دارد؛ لذا در این طرح تمامی موارد مد نظر قرار گرفته و مقرر است در مرحله بعد با هماهنگی شهرداری ماکو؛ شورای شهر؛ ضمن برگزاری دوره های آموزشی برای مهندسان، اجرایی گردد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.