در سومین روز از حضور مشاور رئیس جمهور در منطقه آزاد ماکو

ده هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی در منطقه آزاد ماکو کلنگ زنی شد

همزمان با سومین روز از سفر مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تحاري-صنعتي و ويژه اقتصادی به منطقه آزاد ماکو، دو پروژه سرمایه گذاری بخش خصوصی به ارزش ۱۰ هزار میلیارد ریال در منطقه آزاد ماکو کلنگ زنی شد.

به گزارش پایگاه خبری منطقه آزاد ماکو،‌ عملیات اجرایی احداث  فاز دوم کارخانه تولید سیمان مهر ماکو (تولید کلینکر سیمان سفید) با ظرفیت تولید  ۹۰۰ تن در روز و با سرمایه گذاری ۶۰۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی و اشتغالزایی۲۵۰ نفر بصورت مستقیم و يكهزار نفر بصورت غیر مستقیم و احداث شهرک گلخانه ای ۲۵ هکتاری با سرمایه گذاری ۴ هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی و اشتغالزایی ۱۵۰ نفر به صورت مستقیم و ۲۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم با حضور سعید محمد در منطقه آزاد ماکو آغاز شد.

این طرح در زمینی به مساحت ۲۵ هكتار (فاز اول و ۵۰ هکتار فاز دوم) در اراضی روستای قلیش لانمیش احداث می شود كه فضای گلخانه ای آن ۱۴ هکتار در فاز اول و ۳۰ هکتار در فاز دوم خواهد بود.

مشاور رئیس جمهور همچنین مدرسه ۸ کلاسه احداثی سازمان منطقه آزاد ماکو در روستای قیرکندی پلدشت را افتتاح کرد. این مدرسه در روستای قیرکندی در زمینی به مساحت ۲۴۰۰ متر مربع و در سه طبقه هر طبقه ۳۷۰ متر مربع با اعتبار ۶۱ میلیارد ریال توسط سازمان منطقه آزاد ماکو احداث شد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاري-صنعتي و ویژه اقتصادی در ادامه به اتفاق ‌مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو، نماینده ماکو،‌ چالدران، شوط و پلدشت و جمعی از مسئولین منطقه از کارخانه در حال احداث تولید ترانسفورماتور ‌(ترانسفوصبا) در شهرک صنعتی شوط  بازدید کرد.

این واحد تولیدی در کنار سوله های ۴۴ هزار متر مربعی،‌ شامل يكهزارو ۵۰۰ متر تونل تاسیسات زیرزمینی است که پس از راه اندازی برای ۴۰۰ نفر اشتغال ایجاد می کند. برای این پروژه ۵ هزارو ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده و ظرفیت تولید آن ۴۸ هزار عدد در سال خواهد بود.

سعيد محمد در ادامه از کارخانه فراوری سنگ (معدن جویان سنگاب) بازدید کرد. این واحد تولیدی با سرمایه گذاری ۷۵۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی بعد از اتمام فاز نهایی برای ۱۰۰ نفر اشتغالزایی مستقیم و ۵۰۰ نفر اشتغالزایی غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد.

وی از مجموعه دامپروری ۱۰ هزار رأسی ارس دام آرسام نیز بازدید به عمل آورد. فاز اول پروژه دامپروری ۱۰ هزار راسی ارس دام آرشام منطقه آزاد ماکو وابسته به شرکت کشت و دامداری فکا در زمینی به مساحت ۱۱۶ هکتار در قیقاج پلدشت آماده بهره برداری است. این پروژه ظرفیت ۵ هزار راس گاو مولد (۱۰هزار راس کل گله) را دارد .

مجموعه دامپروری ارس دام آرشام با میزان سرمایه گذاری ۲ هزار و ۲۸۰ میلیارد ریالی به عنوان نخستین مجموعه پرورش دام های شیری هلشتیان جرسی در ۳ فاز اتمام و به بهره برداری می رسد .

در این پروژه برای ۳۵۰نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم فرصت شغلی ایجاد می شود. محصولات تولیدی این مجموعه ۴۰ هزار تن شیر خام که قابلیت توسعه به ۸۰ هزار تن را دارد.

مشاور رييس جمهور، برنامه سفر خود به منطقه آزاد ماکو را با بازدید از مگا پروژه سد کرم آباد و خط انتقال آب و ایستگاه پمپاژ به اتمام رساند.

سد مخزنی و شبكه آبیاری و زهكشی «كرم آباد» به عنوان یک مگا پروژه در مدت كمتر از سه سال احداث شده است.  با بهره برداری کامل از این پروژه ۱۸ هزار هکتار از اراضی پایاب این سد توسط شبکه های اصلی و فرعی آبرسانی شده و تحول عظیمی در صنعت کشاورزی منطقه ایجاد خواهد شد.

این پروژه شامل ۳ ایستگاه پمپاژ از رود ارس و ایستگاه های میانی؛ خط لوله انتقال آب و مخزن سد است که تا به امروز بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال توسط دولت هزینه شده است. زمین های پایاب این سد، از حق آبه جمهوری اسلامی ایران از رودخانه ارس آبیاری خواهد شد.

گفتني است؛ مشاور رييس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاري ـ صنعتي و ویژه اقتصادی روز شنبه (۲۷آذرماه) به منظور بازدید از طرح های عمرانی و سرمایه گذاری منطقه آزاد ماکو به این منطقه سفر كرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.