معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو:

فعال سازی بخش خصوصی، راهکار برون رفت از رکود اقتصاد ایران

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه فعال سازی بخش خصوصی راهکار برون رفت از رکود اقتصاد کشور است گفت: سرمایه گذاری های کلان بخش خصوصی در این منطقه انجا شده که از جمله سرمایه گذاری شرکت صنایع پتروشیمی پردیس آذربایجان با اشتغالزایی یک هزار نفر و حجم سرمایه گذاری ۱٫۵ میلیارد دلار که ۳۵% تامین سرمایه آن توسط کشورهای اروپایی انجام می شود.

اکبر نوبخت انتقال خط تولید پوشاک برسام از ترکیه به ماکو در سال ۹۵ را دیگر سرمایه گذاری بخش خصوصی برشمرد و تصریح کرد: این شرکت نیز با سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد ریالی و اشتغال زایی بیش از ۱۷۰ نفر که ۸۵ درصد آن را بانوان بومی منطقه تشکیل می دهن، با حمایت سازمان در کمتر از ۳ ماه و در سال ۹۵ به بهره برداری رسید.

وی افزود: سرمایه گذاری شرکت کابی آلیاژ (تولید کننده مواد فروآلیاژ) با حجم سرمایه گذاری ۷۵ میلیون دلار که ۱۰۰% سرمایه آن متعلق به اتباع کشور هند است و فاز اول آن با ایجاد اشتغال برای ۹۲ نفر و در سال جاری به بهره برداری رسید.

نوبخت آغاز عملیات اجرایی کارخانه تولید کربنات کلسیم(آریا ورنا) در سال ۹۵ را از دیگر سرمایه گذاری های بخش خصوصی دانست و گفت: حجم این سرمایه گذاری نیز ۱۱۴ میلیارد ریال که ۲ میلیون دلار بصورت سرمایه گذاری مستقیم خارجی با سرمایه گذاری اتباع کشور کانادا با اشتغال بیش از ۸۴ نفر که در سال ۹۷ به بهره برداری می رسد.

وی ادامه داد:عملیات اجرایی کارخانه بزرگ تولید ترانسفورماتور در سال ۹۵ با حجم سرمایه گذاری ۸۴۴ میلیارد ریال که ۱۳میلیون دلار بصورت ارزی(ماشین آلات خارجی) با اشتغال بیش از ۴۰۰ نفر آغاز شده که فاز اول آن در سال ۹۷ به بهره برداری می رسد.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو حجم سرمایه گذاری در این منطقه را در مقایسه با دیگر مناطق کم نظیر توصیف کرد و گفت: عملیات اجرایی کارخانه تولید کاغذ از سنگ در سال ۹۵ با حجم سرمایه گذاری ۱۹۷ میلیارد ریال با اشتغال زایی بیش از ۵۵ نفر با استفاده از تکنولوژی روز دنیا؛ آغاز شده و همچنین احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ۱۶۰۰ مگاواتی برق با مشارکت چینی ها در حال اجرا بوده و در نیمه دوم سال جاری به بهره برداری می رسد.

این مقام مسئول سرمایه گذاری شرکت مس قره تپه با سرمایه گذاری ۱۴۰۰۰ میلیون ریال در زمینه اکتشاف مس، شرکت بابک مس ایرانیان (هلدینگ میدکو) با سرمایه گذاری ۱۳۶۰۰ میلیون ریال در زمینه اکتشاف مس ، شرکت اردوند با سرمایه گذاری ۱۷۵۰۰ میلیون ریال در زمینه اکتشاف ماده معدنی سیلیس را از دیگر سرمایه گذاری های بخش خصوصی در منطقه آزاد ماکو برشمرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.