نگاهی به اقدامات عمرانی سازمان منطقه آزاد:

کارنامه ای با بیش از ۵۰ پروژه عمرانی بزرگ در منطقه آزاد ماکو

از سال ۹۲ یعنی از ابتدای شروع کار دولت تدبیر و امید تاکنون نسبت به منطقه آزاد ماکو نگاه ویژه و ممتازی شده به گونه ای که با مدیریت سازمان منطقه آزاد ماکو بیش از ۵۰ پروژه عمرانی با صرف هزینه ای بالغ بر سه هزار و ۲۱۳ میلیارد ریال تا نیمه اول سال جاری که می توان گفت ۷۶ درصد کل درآمد کل منطقه، صرف پروژه‌هاي عمراني و زيرساختي شده است

به گفته مدیر مدیر طرح و برنامه سازمان منطقه آزاد ماکو؛ در سال ۹۶ نيز بودجه سازمان ۳،۳۳۷ ميليارد ریال پیش‌بینی شده که در صورت تحقق بودجه تا پایان سال  از اين مبلغ ۲ هزار و ۵۴۱ ميليارد ریال معادل ۷۶ درصد به اعتبارت عمراني،  ۶۸۹ میلیارد ریال معادل ۲۱ درصد به هزینه ها و مصارف و ۱۰۷ میلیارد ریال معادل ۳ درصد نیز افزایش دارایی جاری سازمان در نظر گرفته شده است.
نرگس نجفی افزود:  مبلغ ۹۰۰ میلیارد ریال نیز از بودجه سالجاری از محل تسهیلات بانکی و فروش زمین پیش‌بینی شده است.
وی با اشاره به اینکه بودجه مصوب سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، ۶۴ درصد رشد داشته است، افزود: در سال جاری، ۹۳ پروژه در دستور کار سازمان است که ۲۶ پروژه مطالعاتی و ۶۷ پروژه، اجرایی است.

وی با اشاره به اهم پروژه های عمرانی اجرا شده توسط سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: طرح های مطالعاتی با اعتبار ۶۵ میلیارد ریال با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد تا مهرماه سال جاری، احداث فرودگاه با اعتبار یک هزار و دویست میلیارد ریال با پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصد، احداث پایانه صادراتی با ۲۸۶ میلیارد ریال، احداق مجموعه تجاری و بازرگانی (شهرجدید ماکو) با اعتبار ۳۰۰ میلیارد ریال، احداث بوستان امام خمینی و پارک بانوان شوط با ۴۰۰ میلیارد ریال با پیشرفت فیزیکی ۹۱ درصد، احداث مجتمع تجاری امید با اعتبار ۱۰۵میلیارد ریال اجرا شده و یا می شود.
وی افزود: احداث شهرک صنایع سبک با هزینه ۱۳۱ میلیارد ریال، شهرک سنگ و صنایع سنگین با اعتبار ۴۵۰ میلیارد ریال، مرکزهمایش ها و نمایشگاه های بین المللی ۱۱۴ میلیارد ریال، مشارکت در احداث مدارس ۱۲۰ میلیارد ریال، احداث بزرگراه از گیت ورودی منطقه تا بازرگان با اعتبار ۴۳۰ میلیارد ریال نیز از دیگر پروژه های عمرانی دردست اجرای سازمان منطقه آزاد ماکو هستند.
نجفی با اشاره به احداث جاده کمربندی لجستیک با اعتبار ۹۷ میلیارد ریال ادامه داد: تعریض جاده بازرگان تا ساری سو با ۳۱ میلیارد ریال ، تعریض جاده شوط تا سه راهی محور ترانزیتی با ۶۰ میلیارد ریال و تعریض جاده پلدشت تا سه راهی محور ترانزیت با اعتبار ۷۳ میلیارد ریال جزئی از پروژه های زیرساختی سازمان منطقه آزا ماکو هستند.
مدیر طرح و برنامه سازمان منطقه آزاد ماکو به پروژه های مربوط به توسعه بخش کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: ۱۱ پروژه با اعتبار ۷۳ میلیارد ریال در بخش کشاورزی و ۱۲ پروژه با اعتبار ۱۵۰ میلیارد ریال در بخش توسعه صنعت گردشگری در حال اجراست.

وی ادامه داد: بهسازی و تجهیز ساختمان های اداری با ۳۹ میلیارد ریال ، احداث گیت اصلی منطقه و ساختمان های جانبی گیب با ۴۸ میلیارد ریال، بهبود محیط و عمران روستاهای درون محدوده ۷۲ میلیارد ریال و احداث، تکمیل و تجهیز اماکن ورزشی نیز با ۶۱ میلیارد ریال از جمله پروژه های عمرانی سازمان است.

وی به پروژه تعریض خیابان امام شهر ماکو که خواسته شهروندان منطقه است اشاره کرد و گفت: ۴۰۰ میلیارد برای این منظور پیش بینی شده و احداث فنس محدوده منطقه و شهرک صنعتی نیزبا ۴۰ میلیارد اعتبار در دستور کار سازمان است.

وی ادامه داد: برای سایر پروژه های عمرانی نیز  ۳۹۰ میلیارد ریال اعتبار درنظر گرفته شده است.

93po_photo_2018-01-21_20-35-10.jpg3 دیدگاه ها

  1. نجمه گفت:

    درود — به من هم سر بزنيد

  2. محدثه گفت:

    دستتون درد نکنه

  3. صحر گفت:

    هميشه کارتون درست بوده – مرسي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *