معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد ماکو:

خروج آمریکا از برجام فرصتی برای افزایش مبادلات تجاری منطقه آزاد ماکو و ترکیه است

معاون سرمایه گذاری و اقتصادی منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه خروج آمریکا از برجام تهدید برای ما نیست گفت: نقض برجام توسط آمریکا فرصتی است که می توان با افزایش مبادلات تجاری با ترکیه ، از آن کمال بهره را برد.
اکبر نوبخت در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری منطقه آزاد ماکو، با اشاره به مبادلات تجاری با کشور همسایه (ترکیه) افزود: در سال گذشته میزان واردات ترکیه از ایران ۷ میلیارد و ۴۹۲ میلیون دلار بوده است، بدین تریب ایران در رده هفتم کشورها با بیشترین میزان صادرات به ترکیه پس از کشورهای چین، آلمان، روسیه، آمریکا، ایتالیا و فرانسه جای گرفته است.
وی افزود: از سوی دیگر ترکیه هنگامی که تحریم های شدیدی علیه ایران اعمال می‌شد نیز در کنار کشور ما قرار داشت.

نوبخت با اشاره به اینکه در بخش های مهم و خصوصی سازی همکاری های خوبی بین ما با ترکیه صورت گرفت ادامه داد: همچنین شرکت های بزرگ ترک در ایران سرمایه گذاری انجام دادند و با شرایط موجود نیز، منطقه آزاد ماکو پذیرای سرمایه گذاران ترک هست.

وی همچنین روند مراودات بازرگانی میان منطقه آزاد ماکو و ترکیه را صعودی خواند و تصریح کرد: البته ایران و ترکیه به عنوان دو کشور دوست و همسایه همدیگر را به خوبی می‌شناسند و لذا پیرو مذاکرات صورت گرفته توسط بانک مرکزی و طرف های ترکیه ای مبادلات تجاری با لیر و ریال انجام خواهد شد

مدیرکل ترانزیت و گمرک ادامه داد: مشکلات مربوط به  ورود کالای همراه مسافر و سهمیه بازاریان بازارچه های مرزی منطقه شدیدا پیگیری می شود و انشاله بزودی مشکلات برطرف خواهد شد.

وی گفت: به هر صورت ایران و آنکارا دارای حجم تجاری تصاعدی هستند، و تصمیم ترامپ در خروج از برجام با توجه به تجربیات گذشته، در تجارت میان دو کشور اثر چندانی نخواهد داشت.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.