استفاده از توان علمی و تحقیقاتی بخش کشاورزی برای توسعه منطقه آزاد ماکو ضروری است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: استفاده از ظرفیت ها و توان علمی، تحقیقاتی و توسعه ای استان در زمینه کشاورزی برای تحقق اهداف پیش بینی شده در منطقه آزاد ماکو ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری منطقه آزاد ماکو به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، اسمعیل کریم زاده در اولین جلسه کارگروه توسعه کشاورزی و دامپروری در عرصه منطقه آزاد ماکو که با حضور مدیرعامل این منطقه و هیئت همراه در سالن جلسات ساختمان شماره یک سازمان جهاد کشاورزی برگزار شد، با بیان اینکه به تناسب شاخص های توزیع اعتبار و جمعیت باید برای تحقق اهداف منطقه آزاد ماکو تلاش کنیم، افزود: در حوضه رودخانه ها و آبهای مرزی آذربایجان غربی تا پایان سال تعهد داریم از محل اعتبارات مهار آبهای مرزی استان تا پایان سال ۹۷ حدود ۶۱ هزار و ۵۷۰ هکتار از اراضی استان به سیستم های نوین آبیاری تجهیز شوند.

وی با اعلام اینکه آذربایجان غربی بعد از خوزستان از بین ۱۱ استان مرزی کشور دومین استان کشور در زمینه اجرای طرح مهار آبهای مرزی است، ادامه داد: ۳۰ هزار و ۷۰۰ هکتار از طرح های مهار آبهای مرزی در منطقه آزاد ماکو در حال اجراست که تا پایان شهریور به بهره برداران تحویل داده می شود که با بهره برداری از آنها ظرفیت اساسی در منطقه ایجاد و موجب جذب سرمایه گذاری بیشتر می شود.

تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن محصول کشاورزی در منطقه ازاد ماکو

این مسئول با بیان اینکه در منطقه آزاد ماکو به تناسب سال های بارندگی مشکل چندانی از لحاظ تأمین آب کشاورزی نداشتیم، اظهار کرد: ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تن محصول کشاورزی در منطقه آزاد ماکو تولید می شود که پیش بینی می شود با اضافه شدن امکانات و تجهیزات برنامه ریزی شده، این میزان تا ۳ برابر افزایش یابد.
وی با بیان اینکه توسعه مناطق آزاد از سیاست های دولت است، افزود: به دنبال اجرای طرح های بزرگ مقیاس کشاورزی مانند پرورش ماهی در قفس، گسترش کشت های متراکم گلخانه ای، اصلاح الگوی کشت، استفاده از نژادهای برتر دامی و دامپروری و استفاده از تسهیلات ارزان قیمت مصوب دولت در مناطق آزاد هستیم.
راه اندازی ۳ شهرک کشت گلخانه ای، توجه ویژه به تفاهمنامه ایجاد دامداری ۱۰ هزار رأسی گاو شیری در ۵ فاز ۲ هزار رأسی و ایجاد صندوق توسعه کشاورزی در منطقه آزاد از جمله مصوبات این جلسه بود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.