مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو در گفت‌وگو با باریش:

لجستیک و ترانزیت محورهای مهم توسعه منطقه آزاد ماکو است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: لجستیک و ترانزیت محورهای مهم توسعه منطقه آزاد ماکو بوده  که با توجه به موقعیت استراتژیک منطقه می توان از این مزیت بهره برد.

غلامرضا سلیمانی در گفت‌وگو با سرویس اجتماعی باریش نیوز، در مورد بسترهای سرمایه گذاری و پتانسیل‌های منطقه آزاد ماکو افزود: این منطقه به عنوان بزرگ‌ترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

وی افزود: بر اساس سیاست‌های نظام، منطقه آزاد ماکو ایجاد شد تا در مرحله اول محورهای توسعه و زیر ساخت‌های منطقه را فراهم کند و در مرحله دوم با جذب سرمایه گذار، افزایش تولید و صادرات نقش توسعه دهندگی برای استان و کشور فراهم آورد. لذا بر همین اساس برنامه ریزی های لازم انجام و مطالعات اولیه با تاسیس اندیشکده توسعه ای منطقه صورت گرفت.
سلیمانی با اشاره به اینکه در محور توسعه اولین موردی که مطالعه شد بحث لجستیک است ادامه داد: با توجه به موقعیتی که این منطقه از لحاظ لجستیکی و ترانزیتی دارد و با عنایت به  قدمت مرز بازرگان به عنوان دروازه ورودی اروپا و کشورهای دیگر به ایران، بهترین ظرفیت برای سرمایه گذاری است.
وی گفت: این منطقه با قرار کرفتن در جاده ابریشم دارای موقعیت استراتژیکی برای ورود به بازارهای خارجی است و با توسعه روابط دیپلماتیک و جذب سرمایه‌گذاران خارجی می توان گام‌هایی موثر در تحقق شعار سال برداشت.
سلیمانی در مورد تردد ترانزیت در مرز  ماکو گفت:  تردد کامیون از این مرز روزانه ۷۰۰ الی هزار دستگاه کامیون است که با توجه به سند توسعه باید روزانه به یک هزار و ۵۰۰ دستگاه کامیون افزایش یابد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه در سه ماهه نخست سال ۲۲ هزار و ۷۶۷ دستگاه کامیون از این مرز تردد کرد با ایجاد شهرک لجستیک و افزایش تعداد تردد کامیون، درآمدزایی خوبی برای منطقه ایجاد می شود.

وی میزان کامیون های خروجی را ۳۱ هزار و ۳۸۴ دستگاه عنوان کرد و ادامه داد: تردد کامیون ها در مسیر ایران – ترکیه در سال جاری ۳ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *