هدیه ای از جنس امید؛

فرودگاه ماکو نماد توجه دولت به جوان ترین منطقه آزاد کشور

فرودگاه ماکو چندی پیش به صورت جهادی و با هدف تسهیل تردد گردشگران و فعالان اقتصادی به این منطقه راه اندازی شد و اکنون در حال شکوفایی است تا یکی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در راستای توسعه جوان ترین منطقه آزاد کشور باشد.

به گزارش ایرنا این منطقه شاهد خوش قولی دولت یازدهم در احداث فرودگاه در کنار دیگر دستاوردهای دولت در زمینه تسهیل تجارت و توسعه متوازن بود؛ فرودگاهی که این منطقه را به عنوان دروازه اروپا در مسیر بالندگی اقتصادی قرار می دهد.
نقش فرودگاه در توسعه همه جانبه منطقه آزاد ماکو با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی منطقه به خوبی روشن است زیرا موقعیت ژئواستراتژیک و ژئوپلیتیکی ماکو این امکان را می دهد که بتواند به عنوان قطب اصلی حمل و نقل منطقه ای بـه ایفای نقش ترانزیتی بپردازد.
عملیات اجرایی این فرودگاه نیز با هدف تسریع در ارائه خدمات تاثیرگذار در سطوح داخلی و بین‌المللی، ایجاد دسترسی به حمل و نقل هوایی و توسعه ارتباطات اقتصادی داخلی و بین‌المللی در خرداد سال ۱۳۹۳ شمسی آغاز شد و با توجه به اهمیتی که برای دولت تدبیر و امید داشت، در عرض ۲ سال پروازهای داخلی آن برقرار شد.
محمدمهدی شهریاری، استاندار آذربایجان غربی نیز چندی پیش به برگزاری جلسه رفع مشکلات حمل و نقل هوایی و زمینی استان در منطقه آزاد ماکو اشاره کرد و گفت: مجوز مرز هوایی فرودگاه این منطقه صادر شد و به زودی پروازهای بین المللی آن برقرار می شود؛ پروازهایی که در کنار حذف روادید برای اتباع خارجی در این منطقه، تردد فعالان اقتصادی کشورهای همسایه به ماکو را تسهیل می کند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو هم خبرهای خوش در ارتباط با شکوفایی این دستاورد دولت تدبیر و امید را کامل تر کرد و گفت: این سازمان با احداث شهر فرودگاهی به مرکز لجستیک شمالغرب کشور تبدیل می شود.
غلامرضا سلیمانی با بیان اینکه در دیدار با سفیر ترکیه در تهران به موقعیت فرودگاه ماکو به عنوان شهر فرودگاهی ۵۰۰ هکتاری پرداخت شد، افزود: در این فرودگاه سوخت هواپیماها به قیمت ایران عرضه می شود و طرف های ترک می توانند در توسعه گردشگری ترکیبی و سوخت گیری پروازهای شرق به غرب از آن استفاده کنند.
وی به ایجاد مرکز تعمیر موتور هواپیما در فرودگاه ماکو هم اشاره کرد و ادامه داد: این مرکز می تواند با استفاده از تکنولوژی و تجربه های کشور ترکیه ایجاد شود.
وی اضافه کرد: در منطقه آزاد ماکو با همکاری پلیس اطلاعات و امنیت عمومی، زمینه تسهیل تردد اتباع خارجی فراهم می شود و به زودی اتباع خارجی می توانند بدون اخذ روادید و درج مهر در گذرنامه به این منطقه سفر کنند.
قربان محرم نژاد، مدیر فرودگاه منطقه آزاد ماکو هم با بیان اینکه تجهیزات هوانوردی این فرودگاه دارای استانداردهای بین المللی بوده و مطابق با آخرین تکنولوژی روز دنیاست، گفت: این فرودگاه دارای هشت هزار مترمربع ترمینال اصلی و ۸۰۰ مترمربع سالن تشریفات است و ارتفاع برج مراقبت بالغ بر ۳۲ متر بوده و ساختمان های جنبی از قبیل ایمنی آتش نشانی و هواشناسی و غیره در حال احداث است.
معاون فنی و عمرانی منطقه آزاد ماکو هم در مورد مشخصات این فرودگاه گفت: فرودگاه ماکو در حاشیه رود پر آب ارس، همسایگی کشورهای آذربایجان، جمهوری خودمختار نخجوان و کشور ترکیه و جوار جاده ترانزیتی تبریز ـ ماکو قرار گرفته است.
فرزاد بازیار افزود: طول باند این فروگاه سه هزار و ۲۷۰ متر، عرض باند آن ۴۵ متر و طول جاده گشت زنی ۹ هزار و ۵۰ متر بوده و ابعاد اپرون /Apron/ یا «پارکینگ وسایل پرنده» ۱۵۰ در ۱۳۲٫۵ مترمربع است.
وی اضافه کرد: این فرودگاه در زمینی به مساحت بیش از ۶۰۰ هکتار احداث شده که شامل سطوح پروازی «ایرساید» یا منطقه هوایی به مساحت ۲۰۵ هکتار، لند ساید یا منطقه زمینی به مساحت ۱۱۵ هکتار و ۳۴۰ هکتار ذخایر شهر فرودگاهی است.
وی ادامه داد: در ابتدا این فرودگاه برای هواپیماهای فوکر ۱۰۰ طراحی شد اما بنابر ضرورت و نیاز و ایجاد تغییرات لازم ایرباس A320 نیز قابلیت نشست و برخاست در این فرودگاه را دارد.
معاون فنی و عمرانی منطقه آزاد ماکو بیان کرد: ظرفیت جابجایی سالانه این فرودگاه نیز ۱۶۰ هزار نفر و ظرفیت جابجایی بار آن یکهزار و ۸۰۰ تن در سال است.
بازیار افزود: تمامی تجهیزات این فرودگاه در امنیت کامل با هزینه ای بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال از اروپا خریداری شده و دارای استانداردهای بین المللی است.
وی اضافه کرد: در حال حاضر ساختمان های ترمینال، تکنیکال، سپاه، نیروی انتظامی، ‌آتش نشانی، هواشناسی، موتورخانه، نیروگاه، پاویون و برج مراقبت به پایان رسیده و محوطه سازی و اجرای تاسیسات زیربنایی در دست انجام است.
وی با اشاره به اینکه بهره برداری از این فرودگاه در توسعه مراودات تجاری منطقه تاثیر می گذارد، ادامه داد: با برقراری پروازهای روزانه در فرودگاه منطقه آزاد ماکو، ظرفیت های گردشگری این منطقه بیش از پیش معرفی شده و این منطقه به قطب صنعتی و تولیدی تبدیل می شود.
مدیر شمالغرب هواپیمایی آتا هم گفت: فروش بلیط پروازهای تهران – ماکو و بالعکس به صورت اینترنتی توسط شرکت هواپیمایی آتا در وب سایت www.sepehrsafar.com در دسترس مسافران قرار دارد.
خلیل محمدزاد افزود: باند پرواز، پارکینگ، ارتباطات بی سیم این فرودگاه در حد مطلوب است و همه هواپیماها می توانند در این فرودگاه فرود بیایند.
وی اضافه کرد: در حال حاضر امکان پرواز در این فرودگاه از طلوع تا غروب آفتاب ممکن است و اگر باند پرواز این فرودگاه به سیستم روشنایی تجهیز شود امکان پرواز و فرود در در شب نیز فراهم می شود.
وی اعلام کرد: هر هفته سه پرواز در روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه با هواپیمای ۷۳۷ شرکت هواپیمایی آتا از فرودگاه ماکو به تهران و بالعکس انجام می شود و علاوه بر آن قرار است در صورت ایجاد مقدمات لازم، پروازهای ماکو به کیش و مشهد نیز انجام شود.
به گزارش ایرنا نخستین پرواز رسمی از فرودگاه منطقه آزاد ماکو ۲۳ اسفند سال ۱۳۹۵ با حمل خانواده های شهدا به عنوان مسافر با هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ به سوی مشهد انجام شد تا فرودگاهی که در کمتر از ۲ سال احداث شده بود، با استفاده از ترمینال موقت مورد بهره برداری قرار گیرد.
در حال حاضر سه فرودگاه ارومیه، خوی و ماکو در آذربایجان غربی فعال است؛ توسعه فرودگاه ها در این استان زمینه حضور بیشتر گردشگران و سرمایه گذاران را فراهم می کند و به رونق اقتصادی این خطه کم برخودارتر منجر می شود.
ارتباطات و دسترسی آسان نکته کلیدی در مقوله توسعه بوده و از این رو وجود فرودگاه در شمال آذربایجان غربی برای شهرستان های همجوار از اهمیت ویژه ای برخوردار است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *