عملیات مرمت بنای تاریخی کاخ سردار ماکو تا پایان سال ۹۸ به اتمام می رسد

مدیر گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: عملیات اجرایی پروژه مرمت و استحکام بخشی کاخ موزه باغچه جوق (سردارماکو) در حال انجام است و تا پایان سال ۹۸ به بهره برداری می رسد.

مهدی عبداله زاده در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری منطقه آزاد ماکو افزود: این پروژه از سال ۹۵ توسط شرکت بناساز شیردل آغاز شده و تا پایان سال قبل ۳۲ درصد پیشرفت داشته و در ۸ ماهه سال جاری علیرغم نوسانات ارز و تغییر نقشه های مصوب اولیه توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پروژه ۱۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

او از نصب سقف نگهبان زیر سقف اصلی خبر داد و افزود: سقف اصلی ۷۰ درصد پیشرفت دارد .

وی با اشاره به اینکه براساس برنامه‌ریزی انجام شده در راستای توسعه گردشگری منطقه آزاد ماکو، مرمت و احیای بناها و سایت‌های تاریخی و باستانی منطقه در قالب تفاهم‌نامه‌های همکاری مشترک با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در دستور کار است ادامه داد: در این راستا عملیات اجرایی مرمت و بازسازی تعدادی از بناها و سایت‌ها از جمله کاخ موزه باغچه جوق، قلعه تاریخی ماکو و پل‌های قلعه جوق و بش‌گوز آغاز شده و در سال ۹۸ برخی از این پروژه‌ها نهایی می‌شود.

عبداله زاده ادامه داد: همچنین طرح‌های مطالعاتی ساماندهی فضاهای پیرامونی تعدادی از این آثار نیز تهیه شده و در سال ۹۸ اجرایی می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان شد: سازمان منطقه آزاد ماکو براساس برنامه‌ریزی انجام شده و براساس اولویت سالانه بودجه‌هایی را برای احیای این آثار اختصاص می‌دهد و امید است تا طی چند سال آینده شاهد آبادانی آثار و سایت‌های تاریخی منطقه آزاد ماکو باشیم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *