در سفر دکتر سلیمانی به ترابزون صورت گرفت:

فعال سازی گردشگری ترکیبی بین منطقه آزاد ماکو و ترابزون

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو به همراه هیات همراه در سفر به ترابزون ترکیه به همراه سرکنسول ایران با معاون و اعضای اتاق تجارت و صنعت ترابزون ضمن دیدار و گفت و گو از توسعه همکاری های تجاری و صنعتی و فعال سازی ظرفیت های گردشگری ترکیبی بین منطقه ازاد ماکو و ترابزون خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری منطقه آزاد ماکو؛ غلامرضا سلیمانی در این دیدار ضمن معرفی ظرفیت های منطقه در حوزه های صنعتی؛ گردشگری؛ کشاورزی؛ معدن و لجستیک گفت:‌ خوشبختانه  توافقات اولیه‌ای برای احداث شهرک صنعتی مشترک با ترکیه در منطقه آزاد ماکو انجام شده و علاوه بر آن برای ساخت این شهرک، هزار هکتار زمین با امکانات جانبی نیز اختصاص پیدا کرده است.

وی ادامه داد : منطقه آزاد ماکو با ۲۲۰ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه، به‌زودی امکان تبدیل به یک قطب تولید مشترک ایران و ترکیه را دارد و توافقاتی با مقامات ترکیه برای جامه عمل پوشاندن به این هدف حاصل شده که از جمله این اهداف افزایش همکاری‌های مشترک، حضور سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای در بخش‌های تجاری و اقتصادی منطقه و بهره‌مندی از ظرفیت‌های این منطقه است.

سلیمانی در ادامه تصریح کرد: در تحقق تعاملات تجاری ۳۰ میلیارد دلاری که روسای جمهور ایران و ترکیه هدف‌گذاری کرده‌اند، منطقه آزاد ماکو می‌تواند نقش برجسته‌ای ایفا کند؛ چون موقعیت ژئواستراتژیک منطقه آزاد ماکو به‌عنوان نقطه کانونی برای اتصال شرق به غرب و شمال به جنوب و همچنین دروازه ورودی ایران به اروپا از طریق ترکیه تنها مرز زمینی است که همه این ویژگی‌ها را باهم دارد.

وی از توسعه گردشگری ترکیبی با برقراری پروازهای ماکو- ترابزون خبرداد و گفت: ظرفیت‌های گردشگری بکری در منطقه آزاد ماکو وجود دارد که می‌تواند بستر همکاری در این زمینه با بندر ترابزون باشد و می‌توان به ایجاد ظرفیت گردشگری ترکیبی بین ماکو و ترابزون در این منطقه با توجه به زیرساخت‌های مناسب و وجه اشتراکات تاریخی و فرهنگی اقدام کرد.

مصطفی زینی معاون اتاق تجارت و صنعت ترابزون (TTSO Başkan Yardımcısı Mustafa Zihni Serdar ) نیز در این دیدار با اشاره به مشترکات فرهنگی و سلیقه ای دو کشور از توسعه روابط در حوزه های گردشگری؛ صنعتی و تجاری استقبال کرد.

وی با اشاره به اینکه برای عبور از شرایط فعلی تحریم ها علیه ایران باید در حوزه مواد غذایی و دارویی تجارت کرد اضافه کرد:  تجارت بین ماکو و ترابزون حاوی منافع مشترک و اقدامی برد ـ برد است .

زینی خاطرنشان ساخت: همه ما تلاش می کنیم که سهمی مهمی در افزایش حجم تبادل تجاری با ایران و هدف گذاری روسای جمهوری دو کشور در رسیدن به رقم ٣٠ میلیارد دلار تجارت بین دو کشور داشته باشیم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.