اشتغال ایجاد شده در منطقه آزاد ماکو ۲٫۳ برابر هدف گذاری هاست

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: اشتغال ایجاد شده طی سال جاری در این منطقه پنج هزار و ۳۰۰ مورد و هدف گذاری انجام شده برای امسال ۲ هزار و ۳۰۰ مورد بود که نشان دهنده ۲٫۳ برابر بودن ظرفیت ایجاد شده نسبت به اهداف است.

به گزارش پایگاه خبری منطقه ازاد ماکو به نقل از ایرنا،‌ غلامرضا سلیمانی دوشنبه شب در برنامه تلویزیونی توسعه استان آذربایجان غربی افزود: البته این رقم با چشم انداز ایجاد اشتغال فاصله دارد ولی اقدامات خوب انجام شده در این بخش را نشان می دهد.
وی اضافه کرد: اقدامات بسیار خوبی در راستای توسعه همه جانبه این منطقه انجام شده که زمینه ارتقای شاخص های آن را فراهم کرده است.
وی با اشاره به اینکه این منطقه از سال ۱۳۹۲ شکل گرفته است، بیان کرد: تاکنون بیش از چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در حوزه زیربنایی این منطقه هزینه شده است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو ادامه داد: احداث و راه اندازی فرودگاه، احداث ۲۰۰ کیلومتر راه، ساخت مدرسه، تجهیز بیمارستان ها، بهبود وضعیت آبرسانی از جمله اقدامات زیربنایی در این منطقه به شمار می رود.
سلیمانی با اشاره به اینکه برنامه توسعه ای برای ارتقای وضعیت منطقه آزاد ماکو تدوین شده است، اظهار داشت: هوشمندسازی، توسعه سبز، جلب مشارکت جامعه محلی و زمینه سازی برای تبدیل ماکو به حلقه اتصال اروپا و آسیا از بخش های مهم این برنامه است.
وی ایجاد مقدمات راه آهن جلفا – ماکو – چشمه ثریا، برندسازی برای منطقه، ایجاد کمپین از بازاریابی، تدوین ۱۰ سایت و احداث ۲ سایت بوم گردی، آغاز عملیات اجرایی ۲ هتل پنج ستاره و راه اندازی مرکز فناوری و شتاب دهنده با ۱۸ دفتر برای استارت آپ ها را از جمله دیگر برنامه های توسعه ای منطقه ذکر کرد.
وی در خصوص اهداف این منطقه برای رسیدن در سال ۱۴۰۰ گفت: نبود مدرسه خشتی، گلی و کپری، اختصاص مسکن برای همه خانواده های تحت پوشش نهادهای حمایتی فاقد مسکن، تجهیز بیمارستان، راه اندازی سینما، احداث اولین شهرک میماند و بازیافت، راه اندازی ایستگاه پایش آلودگی هوا و الحاق تالاب های منطقه به کنوانسیون رامسر از اهداف تعیین شده در این حوزه محسوب می شود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو افزود: در دهه فجر امسال نیز طرح های بسیار خوبی با ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری به بهره برداری می رسد.
سلیمانی اضافه کرد: پس از این دهه و تا پایان امسال نیز طرح های مهمی به ارزش یکهزار و ۷۵۰ میلیارد تومان به بهره برداری می رسد که به همراه آنها آبگیری سد کرم آباد نیز انجام می شود.
به گزارش ایرنا منطقه آزاد ماکو هفتمین منطقه آزاد کشور است که بزرگترین منطقه نیز به شمار می رود.
این منطقه که شهرستان های پلدشت، شوط و ماکو را شامل می شود، در شمال غرب کشور قرار دارد و در مرز ایران با ترکیه و جمهوری آذربایجان واقع است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.