مصوبه دهکده لجستیک ماکو از دولت اخذ شد

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو از اخذ مصوبه طرح لجستیک از وزارت راه و شهرسازی برای توسعه زیرساخت های ترانزیت، تران شیپ و ایجاد ارزش افزوده خبر داد و گفت: هر منطقه آزاد سهم ۲۰میلیون دلاری از مصوبه ۱۴۰ میلیون دلاری دولت دارد.

به گزارش پایگاه خبری منطقه آزاد ماکو،‌ به نقل خبرگزاری تسنیم، غلامرضا سلیمانی در نشست خبری در پاسخ به خبرنگار تسنیم مبنی بر این که سهم منطقه آزاد ماکو  از مصوبه ۱۴۰ میلیون دلاری دولت واردات کالای گروه ۴ چه میزانی است، اظهار کرد: کل سهمیه مسافران امسال ۳۰ میلیون دلار بود که ۵ میلیون دلار آن به دلیل محدودیت ها جذب نشد. در خصوص مصوبه ۱۴۰ میلیون دلاری نیز اعلام کرده ایم که به منطقه آزاد ماکو تخصیصی صورت نگیرد تا ببینیم فروردین چه اتفاقی در این زمینه روی می دهد.

وی بیان کرد: اما به صورت نانوشته هر منطقه سهم ۲۰ میلیون دلاری از این مصوبه دارد.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در ابتدای این نشست گفت: در یکسال اخیر تلاش کرده‌ایم نوآوری‌هایی در کار داشته باشیم، در این راستا با یک نگاه نو در اکو سیستم ها برنامه‌ریزی کرده‌ایم که زیرساخت‌های جذب سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد ماکو تسهیل شود.

وی تصریح کرد: منطقه آزاد ماکو در منطقه استراتژیک قرار دارد که متفاوت از سایر مناطق کشور است، چراکه سه شهرستان و سه فرماندار داریم. وسعت این منطقه ۵۰۰ هزار هکتار است که بزرگ ترین منطقه آزاد جهان محسوب می شود.

وی با بیان این که در فاز اول ۳۶ هزار هکتار لایه بندی شده و قرار داد بسته ایم تا کل عرصه را برای اساس طرح آمایش لایه بندی کنیم، افزود: منطقه آزاد ماکو بیشترین مرز را با جمهوری نخجوان داریم، ضمن این که با ترکیه نیز مرز مشترک داریم و گمرک بازرگان در این منطقه قرار دارد.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو یادآور شد: امسال بر اساس ماموریت دولت تغییر نگاه به توسعه بوده است؛ در این راستا بررسی کرده ایم که ماکو چه محورهایی برای توسعه دارد. با توجه به هم اکنون ۱۸ میلیارد دلار از مرز بازرگان ترانزیت و ترانشیپ می شود، اولین اولویت ما لجستکی است. اما بار می آید و رد می شود و لجستیک نداریم.

سلیمانی با تاکید بر این که باید ارزش افزوده ایجاد کنیم، اظهار کرد: از دولت و وزارت راه و شهرسازی مصوبه طرح دهکده لجستیک را اخذ کرده ایم همزمان در حال طراحی بندر خشک در منطقه آزاد ماکو هستیم. فاز یک این دهکده توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء ساخته می‌شود.

وی با بیان این که بر اساس برنامه باید سال ۱۴۰۰ حجم بار باید به ۱۰ میلیون تن برسد که نیازمند زیرساخت های متعددی است، افزود: در حوزه گردشگری منطقه آزاد ماکو ظرفیت بسیار عظیمی به واسطه هم مرز بودن با ۴ کشور دارد. نگاه خود را به نگاه علمی در تعامل با ذی نفعان برگردانده ایم.

وی با اشاره به کشاورزی سومین محور توسعه منطقه آزاد ماکو است، اظهار کرد: حدود ۹۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی داریم که دولت برای آبرسانی به این اراضی اقدامات فراوانی را انجام داده است. نگاه ما در حوزه کشاورزی به زنجیره تولید است؛ هدفگذاری کرده ایم با توسعه کشت و صنعت های بزرگ چند زنجیره تولید گوشت قرمز (با اصلاح نژاد)، فرآوری، بسته بندی، توزیع و… را تامین کنیم.

وی با بیان این که در استان ۲۳ هزار باغ داریم از برندسازی محصولات تولیدی خانگی خبر داد و گفت: حدود ۴۰ معدن در منطقه آزاد ماکو داریم که قبلا برداشت شده و در اصفهان فرآوری و پس از آن به اروپا صادر می شد. این چرخه را اصلاح کرده ایم و از منطقه آزاد ماکو صادرات را انجام خواهیم داد.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو برای شهرک مشترک ایران و ترکیه ۷۰۰ هکتار زمین داریم، افزود: به دنبال بانکداری مشترک و دیجیتالی هستیم که پیشنهاد آنرا به بانک مرکزی ارائه کرده ایم.

سلیمانی با تاکید بر این که منطقه آزاد ماکو باید به آزادراه ها، شبکه ریلی متصل شود، تصریح کرد: در این راستا آزادراه تبریز-بازرگان را داریم، در بخش ریلی نیز مطالعات تکمیلی قرارداد راه آهن تبریز-چشمه ثریا آن با مشارکت وزارت راه امضا شده که سال آینده عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

وی با یادآوری این که مصوبه مرز هوایی فرودگاه بین المللی ماکو اخذ شده که بر اساس آن مرکز جابجایی بار و مسافر راه اندازی خواهد شد، گفت: قرار بود ۲۲ میلیون دلار سرمایه خارجی جذب کنیم که امسال ۳۴ میلیون دلار با وجود تحریم ها جذب شده است.

وی با بیان این که ۱۳۰ میلیون دلار صادرات به داخل کشور از منطقه آزاد ماکو انجام شده است، تاکید کرد: قرار بود بر اساس هدفگذاری شده امسال ۲۲۰۰ شغل ایجاد شود که در ۱۱ ماهه ۲۳۰۰ شغل ایجاد شده است.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو همچنین با بیان این که مجوزهای سرمایه گذاری با حذف بروکراسی های معمول یک روزه شده است، افزود: در مسکن محرومان هدفگذاری کرده ایم که تا سال ۱۴۰۰ هیچ محرومی در منطقه آزاد ماکو بدون خانه نباشد.

سلیمانی از مذاکره با ترکیه برای ورود دام های زنده به کشور خبر داد و گفت: اولین محموله ها تا پایان سال وارد منطقه آزاد ماکو می شود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره تخلفات منطقه آزاد ماکو در زمان یکی از مدیران عامل سابق این منطقه گفت: در جریان این موضوع نیستم و اگر قوه قضاییه استعلام در این باره بخواهد به آن پاسخ می دهیم.

وی با بیان این که در زیرساخت های جاده ای جزو یکی از محروم ترین استان های کشور هستیم، افزود: هم اکنون ۲۰۰ کیلومتر جاده در دست تعریض و احداث داریم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.